Rekondičný pobyt 2016 Liptovský Ján

 

Na letný rekondičný pobyt 2016 sme si vybrali hotel Avena v Liptovskom Jáne. Prostredie vhodné na turistiku, ale i prechádzky v prijateľných podmienkach pre fyzicky menej zdatné deti a mládež. Hotel je vybavený bazénom a posilňovňou, takže nechýbal ani zdravý pohyb vo vode. Samotným tréningom bol pre mnohých už výstup do hotela. 

 

Tak ako vždy, aj teraz sme si program na celý týždeň podrobne naplánovali a v daný deň ešte plán spresnili. Rozdelili sme sa do troch skupín, aby sme sa deťom a mládeži mohli venovať čo najlepšie. Hneď po raňajkách sa začalo s cvičením a angličtinou. Dospelá mládež bola rozdelená na dve skupiny a zatiaľ čo prvá skupina cvičila s Monikou, druhej sa venovala pani doktorka Katka výučbou angličtiny. Oprášili si vedomosti z minulého roka a naučili sa niekoľko nových fráz. Niektorí rodičia sa osvedčili ako dobrí asistenti a vyskúšali si, aké to je naučiť skupinku mládeže s WS niečo nové a ako si udržať ich pozornosť. Niektorým išlo učenie lepšie, iným horšie, no záverečnú pieseň si všetci zaspievali s chuťou a radosťou. Každý absolvent bol odmenený malým darčekom a veľkým potleskom.

 

Cvičenie s Monikou bolo tento krát zamerané hlavne na precvičovanie konkrétnych nedostatkov v bežnom každodennom pohybe, akými sú pre mnohé naše dospelé deti napríklad chôdza po schodoch so striedaním nôh, udržanie sa na jednej nohe, chytenie padajúceho predmetu, osvojenie si správneho spôsobu chôdze, dýchania, atď. Monika vložila do cvičenia mnoho zábavných prvkov, aby mládež motivovala k správnemu výsledku. Zapojila tiež prvky podporujúce pamäť, rozhodnosť a sebavedomie. Všetci odchádzali z cvičenia nielen správne unavení, ale aj s úsmevom na tvári a plní energie.

 

V rovnakom čase, v inej miestnosti, sa tretej skupinke (malé deti) venovala Maruška. Pripravila si pre deti úžasné pomôcky, hudbu a hry. Deti cvičili, tancovali, skákali, hádzali a popri tom všetkom neskutočne rehabilitovali. Do všetkého bolo zapojené spoznávanie a učenie. Deti sa na každodenné dopoludňajšie cvičenie tešili každým dňom viac a viac.

 

Pred obedom sa plávalo a cvičilo v bazéne s rodičmi, no niektorí uprednostnili prechádzku, podľa konkrétnych potrieb a možností detí a mládeže.

 

V poobedných hodinách po sieste, sme sa rozdelili znovu do skupín a venovali sa ergoterapii s Anitkou, turistike, spoločným pohybovým hrám vonku s Maruškou a Monikou, plávaniu...

 

Deti pod dozorom a s usmernením Anitky a Margitky vytvorili krásne svietniky, ktoré sme koncom pobytu počas opekačky rozsvietili a obdivovali, a ktoré si neskôr každý odniesol domov. Znovu si s radosťou vyskúšali maľovanie na sklo a boli so svojou prácou spokojní. Vymaľovali tiež nekonečné množstvo antistresových omaľovaniek, ktoré boli naozaj krásne.

 

Tí zdatnejší prešli blízke a nenáročné turistické trasy, vyšli na rozhľadňu, pozreli si neďaleké jaskyne. Bola by škoda nepozrieť si krásne prostredie Liptova.

 

Menšie deti a mládež, ktorá si netrúfla na turistiku, spoločne trávili veľa času pohybovými hrami vonku. Vtipné a zábavné aktivity vylákali často aj rodičov, o to viac to deti bavilo.

 

Vodné živly mali možnosť plávať a naberať silu vo vode. A večer sa spievalo s Monikou pri gitare. Hudba a spev nesmú chýbať na žiadnom našom pobyte. Ľudia s WS hudbu jednoducho milujú. A nesmela tiež chýbať tradičná súťaž. Karol pripravil neskutočnú prekážkovú dráhu, rozdelil deti do skupín a mohlo sa začať súťažiť. Nie pre každého bolo jednoduché aj takú, pre zdravého jedinca veľmi ľahkú dráhu, prejsť. Ale každý prešiel! Niektorí s pomocou, ale prešli všetci a mali zo svojho úspechu ohromnú radosť. Povzbudzovali sa navzájom a tešili sa aj z úspechov svojich kamarátov.

 

Počas pobytu sme si v rámci spoznávania Slovenska urobili výlet do kontaktnej ZOO neďaleko Liptovského Mikuláša, z ktorej boli všetci milovníci zvierat nadšení. Cestou sme si tiež pozreli „prevrátený dom“ a heliport, ktoré sú neďaleko. Nechceli sme náš program príliš narúšať veľkými výletmi, preto sme si vždy v rámci prechádzky pozreli to, čo sa komu žiadalo. V Liptovskom Jáne je napr. „Mini Slovensko“, Liptovský dvor, liečivá Kaďa, spomínaná rozhľadňa, atď. Nebolo teda treba chodiť ďaleko.

 

Pre rodičov bolo pripravené cvičenie s Monikou, a tiež prednáška o tom, aké cvičenia sú pre naše deti vhodné, v čom ich treba viac posúvať a na čo dávať pozor. Ukázala nám nové cviky Vojtovej metódy, ktoré sú menej náročné a stresujúce.

 

Pani doktorka Katka Jariabková, naša psychologička a zástupkyňa spoločnosti na európskej úrovni sa ochotne venovala rodinám individuálne. Odpovedala na naše otázky,  riešila s nami naše každodenné problémy. Pripravila si tiež pre nás prednášku o vývoji hodnotenia rozumových schopností. Pán Doc. MUDr. Bzdúch, zakladateľ spoločnosti, s nami tiež strávil zopár vzácnych chvíľ.

 

V posledný spoločný večer sme zhodnotili pobyt, vyhodnotili súťaže, udelili ceny... Radosť bola ako vždy veľká a úprimná. Večer nesmela chýbať vytúžená diskotéka, na ktorú sa všetci nesmierne tešili už od rána. Napriek svojim obmedzeniam tancovali ako o život, energia a radosť by sa dala krájať a preto niet divu, že neodolali ani rodičia.

 

                                                                                              Katarína Martincová