Rekondičný pobyt v Dudinciach 8. – 15.8.2015

 

  Na tohtoročnom rekondičnom pobyte sme sa ako vždy zamerali hlavne na zlepšovanie kondície, ďalej na výučbu anglického jazyka formou hry a hudby, na rozvoj motoriky za pomoci ergoterapie a art-terapie a na muzikoterapiu. 

 Počasie bolo tento krát extrémne horúce, preto sme boli nútení program mierne prispôsobiť podmienkam. S pohybom sme začali už pred raňajkami krátkou, veselou rozcvičkou s Karolom, keď bolo vonku ešte prijateľne. Potom sa dal vydržať už len pohyb vo vode a neskôr večer vonku pri hudbe. Výnimkou boli naše tradičné i nové súťaže a zábavné hry s vodou, ktoré sme niekoľko krát presunuli von aj počas dňa.

 V minulom roku sa nám osvedčila a zapáčila výučba anglického jazyka s pani doktorkou Katkou, ktorú sme rozdelili do dvoch skupín. Mládež sa naučila nové frázy a slová, nové piesne, ktoré nám všetci spoločne predviedli na ukončení pobytu. Odmenou pre každého „študenta“ bol nielen malý darček s vysvedčením, ale hlavne potlesk a uznanie od nás všetkých.

 Po angličtine, si deti a mládež mohli vybrať z programu viacero aktivít. Veľmi obľúbená najmä pre mladších bola muzikoterapia s Věrkou a Aškou, ktorá prebiehala v jedálni. Deti boli vo svojom svete - spievali, tancovali a naučili sa používať jednoduché hudobné nástroje.

 V tom istom čase sa v klubovni maľovalo. Pani Čuchranová si pre naše deti pripravila rôzne techniky maľovania a keď sme na konci pobytu videli výsledky, s údivom sme žasli nad hotovou galériou nádherných obrázkov. Autori boli na seba právom pyšní, iste ani netušili akú krásu dokážu vložiť na výkres.

 Všetci čo si vybrali maľovanie na sklo, alebo na textil s Anitkou, si so sebou odniesli krásne obrázky a tričká s vlastne vyrobenou potlačou. Vyskúšali si, že práca s farbami na sklo nie je jednoduchá, no predsa to s malou pomocou a podporou zvládnu.

 Ďalšie aktivity zamerané na jemnú motoriku mala pripravené Alenka Vozárová. Deti tvorili pekné obrázky lepením gombíkov, strihali, kreslili, skladali... a ako pri všetkom ostatnom, dobre sa popri tom bavili.

 Vzhľadom k spomínaným extrémnym teplotám bolo asi najlepšie s rodičmi v bazéne. Nielen, že sme sa schladili, ale zvyšovali sme fyzickú kondíciu plávaním, cvičením a vodnými hrami. Takže bazén bol tento krát využitý na maximum.

 V poobedňajších hodinách mala staršia mládež možnosť vyrábať si s muzikoterapeutkou Věrkou rôzne nástroje, prívesky, zvonkohry... Každý si domov odniesol svoj jedinečný výrobok, ktorým mohol obdarovať niekoho blízkeho.  Neskôr si s Věrkou, Monikou a Aškou spievali pri gitare na tráve, v tieni veľkého stromu pred hotelom.

 Vo večerných hodinách sme okrem plávania a muzikoterapie súťažili aj v skladaní puzzle s Karolom Drapákom, kde si vytvorené skupiny preskúšali svoju zručnosť, predstavivosť a často aj trpezlivosť. Karol pripravil tiež kvalitnú súťaž na čas, v ktorej si zmerali sily dve družstvá v behu cez prekážky, v slalome a v hode lopty na cieľ. Toľko snahy, oduševnenia a súťaživého ducha, koncentrovaného na jednom mieste by ste len ťažko našli. V tom hroznom teple a so svojimi hendikepmi  nám naše deti dokázali, že napriek všetkému vedia zabojovať.

 Pani doktorka Jariabková, naša psychologička a zástupkyňa spoločnosti na európskej úrovni, sa počas celého pobytu venovala rodinám individuálne, tak isto aj pán Doc. MUDr. Bzdúch – zakladateľ spoločnosti.

 Výlety sme vzhľadom na počasie obmedzili na minimum, no nemohli sme odísť bez návštevy hasičskej stanice v Leviciach. Deti si zasadli do hasičských áut a užívali si úžasnú predstavu, že sú na chvíľu tými silnými a odvážnymi hasičmi.

 V stredu sa našim deťom venovali tiež animátorky, ktoré pravidelne navštevujú hotel. Doobeda a popoludní to bolo energické cvičenie v bazéne s hudbou, neskôr hry pre menšie deti a večer hudobný program, ktorý pokračoval až do nočných hodín.

 Po niekoľko večerov sme zaradili zábavné čítanie s Martinom – mladíkom s WS z českej skupiny, ktorý kamarátov zabával svojím naozaj excelentným predčítaním rôznych humorných moravských príbehov. Martin sa tejto úlohy zhostil zodpovedne a jeho čítanie bolo naozaj plnohodnotným bodom programu.

 Počas pobytu sme využili ponuku masáží v hoteli a nechali naše deti pomasírovať. Rodičia (väčšinou mamičky) mali možnosť vyskúšať nové metódy cvičenia s Monikou, ktorá každý rok prispeje nielen zaujímavým cvičením, ale aj hrou na gitaru, spevom a individuálnou fyzioterapiou pre deti i rodičov.

 Pre rodičov boli pripravené odborné prednášky a besedy. Pani doktorka Jariabková a pán Doc. MUDr. Bzdúch mali ako vždy pripravené množstvo zaujímavých informácií z oblasti výskumu. Prebehla podnetná beseda so zástupcami MPSVaR - okrem iného aj o tom, aké nedostatky cítime v podpore od štátu, s akými problémami sa stretávame na úradoch, ako žijeme s opatrovateľským príspevkom, kompenzáciami atď. Navštívila nás aj pani doktorka Míková, s ktorou sme diskutovali o zdravotných problémoch našich detí v oblasti kardiológie a ktorá nás potešila prísľubom ďalšej spolupráce.

 Pobytu sa zúčastnili aj nové rodiny, ktoré sa s ochorením svojich detí ešte len učia žiť. Neoceniteľné boli pre všetkých aj vzájomné skúsenosti a rady, prediskutované medzi rodičmi, či už v oblasti starostlivosti v domácom prostredí, alebo v oblasti zdravotných a sociálnych problémov.

 V posledný spoločný večer sme zhodnotili pobyt, vyhodnotili súťaže, udelili ceny... Radosť bola ako vždy veľká a úprimná. Večer nesmela chýbať vytúžená diskotéka, na ktorú sa všetci nesmierne tešili už od rána. Napriek svojim obmedzeniam tancovali ako o život, energia a radosť by sa dala krájať a preto niet divu, že neodolali ani rodičia.

 V nedeľu sme sa však museli rozlúčiť, čakala nás cesta domov. Už od rána bola nálada pochmúrnejšia, veľa slzičiek, objatí a prísľubov, že budúci rok sa vidíme znovu...

Katarína Martincová