Letný rekondičný pobyt rodín detí s WS 2012 Malá Lučivná

 

    Tohtoročný rekondičný pobyt rodín detí s WS sa konal v termíne od 21.7 do 28.7.2012 v hoteli Smrečina v Malej Lučivnej, v krásnej oblasti Slovenska- v Malej Fatre.

    Zúčastnilo sa ho 17 slovenských rodín detí s Williamsovým syndrómom a tiež 9 českých rodín. Tieto boli pre slovenských kamarátov veľkým obohatením, pretože priviezli so sebou aj výborné české muzikoterapeutky. Okrem pešej turistiky po okolí, kúpaní sa, plávaní v bazénoch, výletoch a návštevách kultúrnych podujatí bola práve muzikoterapia spojená s ergoterapiou (výrobou hudobných nástrojov) hlavnou náplňou tohtoročného pobytu.

    Príchod do Malej Lučivnej a zvítanie sa s kamarátmi sprevádzali v sobotu kvapky dažďa. Po obede sa však počasie umúdrilo a dovolilo nám, aby sme sa počas krátkej prechádzky zoznámili s najbližším okolím hotela Smrečina. Zoznámili sme sa tiež s dvomi novými kamarátmi a ich rodinami, ktoré pribudli do spoločností - Quido do Českej a Adam do Slovenskej spoločnosti WS. Po večeri sme sa stretli v spoločenskej miestnosti, kde sa pod vedením už dobre známych muzikoterapeutiek Mgr. Věry Korhoňovej, Mgr. Dany Pšeničkovej a Jany Pšeničkovej všetci pozdravili, privítali, navzájom zoznámili a začali s výrobou prvej hudobnej pomôcky, ktorá deti následne sprevádzala celým pobytom - prstovou rolničkou.

    V nedeľu dopoludnia si muzikoterapeutky rozdelili deti na dve skupiny - malé a veľké. Začal sa týždeň muzicírovania. Malé deti spievali detské pesničky, zatiaľ čo veľké deti postupne menili témy piesní (voda, hmyz, jedlo, cestovanie) a pridávali k nim rôzne pohyby. Niektorí sa vybrali do kostola do dediny Zázrivá, kde sa práve počas tohto víkendu konali Zázrivské dni. Práve na toto pekné podujatie plné piesní, tanca a dobrej nálady sa išli pozrieť niektoré z našich rodín aj popoludní. Videli tu vystúpenie folklórnych skupín, výrobu fujary, prácu drevorezbárov. Mohli ochutnať aj zázrivské korbáčiky, oštiepky či žinčicu.

Iní uprednostnili návštevu hradu Strečno a jeho okolia spojenú s prevozom (kompou) cez rieku Váh. Po večeri pokračovala muzikoterapia a všetci si zaspievali známe pesničky.

    V pondelok po raňajkách sme navštívili Relaxačné centrum v Terchovej. Niektorí si zaplávali v bazéne, iní dali prednosť vodnej masáži vo vírivke. Všetkým sa pobyt vo vode veľmi páčil a užili si ho. Po odchode z vody si niektorí pozreli Mini ZOO v Terchovej, iní vystúpili k soche Juraja Jánošíka, odkiaľ sa im naskytol prekrásny výhľad na široké okolie Malej Fatry. Popoludní sa konala športová súťaž. Súťažilo sa v driblovaní loptou, hádzaní mincí do pohára vo vode, triafaní valčeka do drevených kolkov, zhadzovaní kuželov a triafaní krúžkov na paličku. Deti si mohli vyskúšať svoju zručnosť a obratnosť. Pretože sa všetkým darilo, každý dostal po skončení súťaží diplom, medailu a peknú cenu. Po večeri sa deťom opäť venovali muzikoterapeutky. Spievali s nimi pesničky, vyrábali hudobné nástroje a tancovali. Rodičia sa zúčastnili schôdze, na ktorej riešili otázky týkajúce sa činnosti spoločnosti, letných táborov FEWS atď.

    Na utorok bol naplánovaný celodenný výlet do skanzenu vo Vychylovke. Počasie nám prialo a tak sme si užili jazdu lesným parným vláčikom a prezreli dreveničky, v ktorých žili naši predkovia. Cestou späť do Malej Lučivnej sme sa zastavili v Starej Bystrici, kde sme si so záujmom pozreli Slovenský orloj. Po večeri bola pre deti pripravená diskotéka. Rodičia sa opäť spoločne zišli a riešili problémy spoločnosti (financie, štátne dotácie...).

    V stredu dopoludnia čakali na deti súťaže zručností a vedomostí (tvoriť vetu na určené slovo, priradiť predmet k činnosti, úlohy na postreh - ktorý predmet chýba, slalom s tanierikom a loptičkou pomedzi kolky), po ktorých nasledovala muzikoterapia spojená s ergoterapiou - výrobou bzučiacich kelímkov (bzučkov), veterných drievok a vajíčkových hrkálok. Popoludní mali muzikoterapeutky s deťmi pripravené pre rodičov prekvapenie. Bolo ním spievanie piesní, ktoré sa na muzikoterapii naučili. Najväčším hitom bola pieseň Spievanie. Podľa piesne Dělání od Svěráka a Uhlíře ju prepracovala Mgr. Věra Korhoňová. Táto pieseň sa stala neoficiálnou hymnou tohtoročného stretnutia rodín detí s WS. Po krásnom prekvapení sa veľká časť účastníkov pobytu vyviezla lanovkou na kopec Magurka, ktorý sa týčil nad hotelom Smrečina. Bol z neho prekrásny výhľad na široké okolie - od Rozsutca až po mesto Dolný Kubín. Niektorí sa zviezli lanovkou aj späť k hotelu, iní sa rozhodli pre túru po hrebeni Malej Fatry. Po návrate do hotela pokračovala muzikoterapia a výroba hudobných nástrojov - korálkovej zvonkohry, cinkátka, gumičkovej žabky  a dažďovej palice. Po večeri sa spievali ľudové piesne za doprovodu gitary, flauty a chroty. Rodičia sa zúčastnili prednášky Dr. Jariabkovej, ktorá ich oboznámila s pokrokmi vo výskume WS, odpovedala na rôzne otázky a informovala rodičov o možnostiach života osôb s WS. Rodičia detí, ktoré sa zúčastnia pobytu FEWS v Španielsku si tiež odovzdali potrebné informácie a užitočné rady týkajúce sa pobytu v zahraničí.

    Štvrtok sa začal muzikoterapiou, pokračovalo sa vo výrobe hudobných nástrojov a turistikou v blízkom okolí hotela. Pretože sme mali počas týždňa niekoľkých oslávencov, počas obeda prebiehala gratulácia oslávencom spojená s pohostením. Po obede pokračovala muzikoterapia a pre deti boli pripravené opäť súťaže. Deti si vyskúšali, aké je to piť slamkou vodu z pohára na čas, prejsť "po kladine" (hrubej čiare nakreslenej na asfalt), pospájať body do určeného tvaru alebo hrať petanque. Po večeri bolo pre všetkých pripravené opekanie špekačiek na ohníku. Počasie nám vyšlo, tak sme dlho spievali, hrali, rozprávali sa i tancovali.

    V piatok sme sa autami doviezli do obce Horná Lehota, odkiaľ sme sa plavili na pltiach po rieke Orava až do Oravského Podzámku. Počas hodinovej plavby sme sa od pltníkov dozvedeli mnoho zaujímavostí týkajúcich sa pltníctva a života na Orave. Po vystúpení z pltí sme si spolu s Vierkou a jej gitarou zanôtili zopár pesničiek a krátili tak čas čakania na šoférov, ktorých pltníci viezli do Hornej Lehoty k autám. Keď už boli všetci šoféri s autami späť pri nás, spoločne sme sa pozreli, ako pltníci nakladajú plte na prívesy a vezú ich opäť do Hornej Lehoty. Po rozlúčení s pltníkmi sa niektorí išli pozrieť na Oravskú priehradu, iní zas na Oravský hrad. Pri stretnutí na obede sme si potom vzájomne rozprávali svoje zážitky. Po obede sme navštívili Jánošíkove dni v Terchovej, ktoré sa tu každoročne konajú v tomto období. Tento rok sa konal jubilejný 50. ročník. Boli sme očarení z nádherných krojov, krásneho spevu a celkovej atmosféry podujatia. Niektoré deti sa povozili na kolotočoch, iné si dali pomaľovať tvár, ďalšie si pochutnávali na syroch či cukrovinkách. Každý si prišiel na svoje a mal z toho veľkú radosť. Späť do hotela sme prichádzali v dobrej nálade. Po večeri pripravili muzikoterapeutky pre deti ďalšiu súťaž. Tentoraz bolo úlohou detí hádanie zvukov zvierat, zvukov z domácností, piesní... Nasledovalo hranie hudobných hier a spievanie piesní. Všetky deti boli opäť odmenené a mali veľkú radosť.

     Ani sme sa nenazdali a nadišla sobota - deň lúčenia. Po raňajkách sme sa všetci vyobjímali, zaželali sme si navzájom šťastnú cestu a sľúbili sme si, že sa o rok znova stretneme. Každý z nás sa pobral do svojho domova plný dojmov, spomienok a zážitkov z uplynulých dní, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.
                                                                                                            Andrea Ivanová