Rekondičný pobyt v Bílej, v Beskydách, august 2018

S výberom na pobyt 2018 nám pomohli rodiny z ČR, ktoré sa už tradične letného rekondičného pobytu zúčastňujú spolu s nami. Posunuli sme sa za hranice Slovenska do Českej republiky. Hotel Bauer sa nachádza v obci Bílá, v krásnom prostredí Beskyd neďaleko Frýdku Místku. Okolie ponúka veľa možností na turistiku a hotel je vybavený presne tak, ako je potrebné pre náš program. Tohto pobytu sa zúčastnilo celkom takmer 140 osôb, vrátane rodinných príslušníkov, dobrovoľníkov a prednášajúcich.

Ten bol ako vždy naplánovaný na celý týždeň a v konkrétny deň sme ho v prípade nutnosti upravovali. Prvý deň trochu pršalo a keďže sme začínali obedom, využili sme celé popoludnie k spoločným rozhovorom, k zoznamovaniu sa s novými rodinami a zároveň aj k oboznámeniu sa s programom.

Každý ďalší deň, našťastie už slnečný, sa začínal jogou. Učili sme sa správne dýchať, upokojiť telo i myseľ a správne si ponaťahovať svaly. Pokračovalo sa opäť pohybom – plávaním s inštruktorkou, alebo turistikou. Pre malých i veľkých bola pripravená tiež ergoterapia, najmä práca s hlinou, maľovanie, atď. Každá jedna osoba s WS mala možnosť vyskúšať a precítiť profesionálnu masáž. Hneď v nedeľu si všetci spoločne užili krásny koncert skupiny Weekend. Naši českí priatelia zabezpečili pre všetkých canisterapiu, divadielko pre deti, bubnovanie, výučbu inline korčuľovania a parkouru, možnosť učiť sa tancovať s p. Chlopčíkom, krásne výlety a exkurzie a mnoho ďalších prospešných aktivít. Samozrejme nechýbal futbal, stolný tenis, nohejbal, tenis, turistika... každý mal možnosť vybrať si športové aktivity podľa vlastného výberu. Program bol neskutočne bohatý a krásny. Pre rodičov nechýbali odborné prednášky a spoločné debaty, ktoré sú pre rodiny s WS nesmierne dôležité. Premietanie dokumentárnych filmov o ľuďoch s WS v zahraničí zaujali aj našu mládež a dospelých s WS.

Záverečná olympiáda bola čerešničkou na torte, snaha prejsť dráhou v čo najlepšom čase bola až hmatateľná. Odmenou bola spoločná opekačka a posedenie pri ohni v sprievode gitary a spoločného spevu.

Naše spoločné pobyty sú síce najmä o posilnení zdravia, vzájomnej pomoci a podpore, ale tiež o obojstrannej integrácii v bežnom prostredí. Naše deti a mládež sa učia komunikovať nielen s rodinami svojich kamarátov s WS, ale aj s personálom v hoteli, s ďalšími turistami a domácimi obyvateľmi. Táto integrácia je ale vzájomná, mnoho ľudí sa aj vďaka nám učí komunikovať s mentálne znevýhodnenými ľuďmi a zároveň vnímať, že každý človek je jedinečný, výnimočný a každého si treba vážiť.

Ďakujeme veľmi pekne MPSVaR SR, že opäť finančne podporilo tento náš veľmi prospešný rekondično - integračný pobyt a veľmi dúfame v ďalšiu spoluprácu.

                                                                                               Katarína Martincová