Spojár - Žiarska dolina 2008

 

    Vďaka finančnej podpore z MPSVaR SR sme sa zase po roku stretli na rekondično – integračnom pobyte (26.7. - 2.8.2008) a to na Liptove. Účasť našich členov bola ako každoročne veľmi dobrá a okrem toho po prvýkrát sme sa spojili s novovzniknutou spoločnosťou WS v Čechách „Willík“. Ich rodiny strávili spolu s nami celotýždenný pobyt, ktorý bol pre nich novým zážitkom a pre našich členov to bolo spestrenie a obohatenie o nové zážitky. Potešilo nás krásne prostredie - priamo v horách, hoci do mesta nebolo ďaleko. Počasie nám vcelku prialo, tak sme mohli veľa aktivít robiť vonku – v prírode. Mali sme možnosť jazdiť na koňoch, mnohé deti to využívali takmer denne. Na svoje si prišli horskí turisti, ale aj vášniví hubári.

    Na začiatku sme sa všetci zoznámili, deti a mládež si pri tom precvičili svoj rečový prejav. Prešli sme sa k blízkemu salašu a dohodli sme si jazdenie na koníkoch, čomu sa všetci veľmi potešili. V nedeľu sme navštívili skanzen liptovskej dediny v Pribyline, kde sme aj ochutnali čerstvo upečené liptovské koláče. Večer nám účastníci európskeho tábora vo Švédsku v roku 2007 porozprávali o svojich zážitkoch a premietali sme popritom videozáznam. Ďalší večer zase účastníci európskeho tábora v Nemecku, ktorí sa z neho len nedávno vrátili,  porozprávali o svojich čerstvých zážitkoch a ukázali fotografie.

 

    Okolo rekreačného zariadenia bola nádherná príroda, bolo by škoda nevyužiť to na pobyt vonku. Každý deň všetky deti a mládež mali rôzne činnosti zábavnou formou hlavne vonku, nakoľko to počasie dovolilo. Všetkým sa to veľmi páčilo, snažili sa zo všetkých síl, aby dokázali všetko to, čo ich kamaráti. Najväčšiu radosť mali hlavne pri rôznych súťažiach, všetci chceli zvíťaziť. Sami si namaľovali na tričká rôzne obrázky pomocou fúkacích farbičiek a s použitím šablóny. Na záver pobytu zorganizovali módnu prehliadku, aby všetkým ukázali svoje úžasné výtvory.

 
 

    Okrem každodennej pracovno - zábavnej činnosti sme robili veľa výletov do blízkeho okolia. Niektorí zdatnejší sa vyviezli sedačkou na Chopok a potom vystúpili takmer k vrcholu, niektorí počkali neďaleko od sedačky, kochali sa prekrásnym výhľadom a obdivovali paragliding. Spoločne sa zviezli dole sedačkou a pripojili sa k ostatným, ktorí sa išli okúpať na termálne kúpalisko v Bešeňovej. Každý si pochvaľoval, lebo bola príjemne teplá voda a veľa šmýkačiek, tobogánov a tzv. divoká voda.

 

    Plavba loďou po Liptovskej Mare bola výborným relaxovaním pre každého. Počasie počas plavby bolo krásne - slnečné. Nesmieme zabudnúť na návštevu areálu vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši, kde trénujú olympijskí víťazi Michal Martikán a Elena Kaliská.

 

    Dlhou prechádzkou do lesa sa niektorí dostali až k Žiarskej chate, kde sa mohli príjemne občerstviť, ale mnohí to vzdali skôr. Všetci sme si vychutnali krásnu prírodu, lesný potôčik, zaujímavé kvety a kolom dokola samé lesy. Navštívili sme aj Jaskyňu Slobody v Demänovskej doline a cestou odtiaľ sme sa povozili na letnej bobovej dráhe, ktorá mala úspech aj u rodičov.

 

   Veľkým zážitkom bolo večerné kino, ktoré premietal pán Kunák priamo v prírode. Boli to na videu spracované fotografie z celej histórie našej sedemnásťročnej činnosti. Obdivovali sme staré zábery, ako sme vyzerali vtedy na začiatku a ako sme sa všetci medzitým zmenili.

 

     Záver nášho pobytu sme ukončili tradične opekaním špekáčikov  v prírode  a večernou diskotékou. Tancovali všetci, aj rodičia, dokonca aj v maske sa nám predviedol pán Hudák. Také masky by bol dobrý nápad na budúce stretnutie. Tešíme sa na budúci rok a dúfame, že sa zase stretneme v takom hojnom počte. 

M. Boráňová a N. Sadloňová