Simonka Sadloňová

    Narodila som sa v roku 1975. V roku 1992 som skončila osobitnú školu a po prázdninách som začala chodiť každý deň do Ústavu sociálnej starostlivosti pre mládež a dospelých v Bratislave na Javorinskej 7a.

Tam som si zvykla veľmi rýchlo, lebo ma už netrápili s učením, ale mohla som robiť zaujímavé veci. Chodím tam už 15 rokov, mám tam kamarátky a kamarátov. Doobeda pracujeme, robíme ručný papier a z neho výrobky ako bločky, pohľadnice, rámiky na fotografie. Niekedy ukladáme kancelárske spinky do škatuliek. Ozdobujeme kvetináče, rôzne škatule. Po obede máme rôzne krúžky, vyrábame z hliny keramické výrobky, ktoré aj glazujeme.
 
Sú to veľmi pekné rôzne veci. Dvakrát do týždňa máme nácvik tancov. Máme folklórny súbor Javorček, tancujeme aj s mladými tanečníkmi zo súboru Lipa, už 15 rokov vystupujeme po celom Slovensku, hlavne v predvianočnom období, ale aj počas roka. Tancovali sme na folklórnych festivaloch vo Východnej, v Zuberci, v Dubnici. Ale vystupovali sme aj v zahraničí. Tancovali sme v Nemecku, Belgicku, Srbsku a  Česku. Raz do týždňa po obede chodíme do plavárne. Máme tu športový klub a s ním sa zúčastňujeme na športových súťažiach v rámci Špeciálnych olympiád.

    Okrem toho trénujem plávanie aj v plavárni, kam ma vodí mama, aby som bola pripravená na súťaže našich národných olympiád, ale aj na medzinárodné. V plávaní som súťažila na všetkých našich národných olympiádach, ale aj na európskych a svetových olympiádach v Maďarsku, Rakúsku, Holandsku, Írsku,  v USA štáte Connecticut.

    Súťažím aj v zjazdovom lyžovaní, hoci po prvýkrát som lyžovala v behu na svetovej špeciálnej olympiáde v roku 1993 v Rakúsku. Odvtedy ale súťažím v zjazdovom lyžovaní. Bola som na národných olympiádach v Poľsku, Rakúsku, na svetových olympiádach v Kanade a v USA na Aljaške.

    Na všetkých svetových olympiádach som získala medaily. Už mám spolu vyše 60 medailí a niekoľko stužiek.    V našom Slovenskom hnutí špeciálnych olympiád ma zvolili do predsedníctva ako hovorkyňu za športovcov. Chodím na schôdze predsedníctva, na školenia. Bola som na dvoch konferenciách, na Cypre v meste Limassol a vo Švajčiarsku pri jazere Maggiore v meste Tenero.

    Na všetkých tých akciách je veľmi dobre, poznávam všeličo nové, mám veľa zážitkov a poznávam veľa ľudí. Ale každý rok sa teším aj na našich williamsákov, že spolu prežijeme pekný týždeň.    

                                                                                              Simonka Sadloňová