Dobrá pomocníčka

    Janka Očkajová, narodená 30. mája 1985 pred rokom ukončila SOU–I, odbor pomocná kuchárka. Študovala s problémami. Dohodla som sa s pánom triednym učiteľom, aby jej úlohy presvietil,

Imageja som jej to doma prepísala a ona na základe toho sa učila. Ona aj písala na hodine, ale doma za sebou nevedela prečítať. Nezniesla, ak sa jej niekto vysmieval, ponižoval alebo ak niekto s ňou nebol spokojný. Tretí ročník SOU–I bol pre ňu deprimujúci, lebo pani majsterka OV požadovala určité nároky (rýchlosť, presnosť, kvalita práce), ktorú Janka ťažko zvládala. Takto ju deprimovalo natoľko, že v noci nemohla spávať a často sa budila. Vtedy schudla do 10 kg. Nakoniec školu ukončila a teraz, keď na to spomína, hovorí, že to „bolo vyslobodenie z pekla“. Veľmi rada si spomína triedneho pána učiteľa, aj sme sa s ním v meste stretli, bola veľmi šťastná. Školu by aj navštívila, ale ak si spomenie na majsterku, tak povie „nie“.

    Teraz je 1 rok doma, je na 1/2 dôchodku. Stará sa o ňu moja sestra – osobná asistentka, ktorá ju aj vodila do a zo školy, aj na prax. Pomáha jej aj jej vlastný brat, t. č. študent strednej školy. Janka aj s bratom do 17. roku života chodila na kúpeľnú liečbu, navštívila kúpele Štós, Lúčivnú, Horný Smokovec, Čiernu Horu, Železnô. Čo rada robí? Ráno príde k nám moja sestra a ona povie, čo sa bude robiť. Z jari – bolo sadenie zeleniny, zemiakov, potom okopávanie, kosenie, brány, oberačka čerešní, ríbezlí, zaváranie – Janka pomáha umývať fľaše.... Nesmie ju pritom súriť, musí to robiť pomaly, lebo potom by znervóznela a bolo by po robote. Musíme ju viesť, aby chodila čistá, jej ani veľmi nezáleží, čo si oblečie, či je to čisté, hlavná vec, že je oblečená. Nesmie nikto kričať alebo zvýšiť hlas, lebo sa bojí, uši si zakrýva. Má predĺžený trup a preto sa rýchlo unaví. Ak je unavená, zatvorí sa do izby, pustí si rádio, jej obľúbená stanica je FUN Radio a pritom aj zaspí. Pomáha pri všetkých prácach v domácnosti, sama v sobotu umýva schodište, kuchyňu, kúpeľňu, chodbu. S bratom majú podelené čo kto bude robiť. Veľmi rada chodí do kostola, rada sa pekne oblieka a poteší sa akejkoľvek maličkosti. Je veľmi dobrosrdečná, veľmi zvedavá, ale nič neudrží v tajnosti. Hneď to musí zo seba vydať.

Božena Očkajová,  r. 2005