O Spoločnosti WS

    Diagnóza našich detí vytvorila z nás rodinu. Žijeme v rôznych kútoch našej republiky, dokonca aj v Čechách a sme v kontakte po celý rok. Telefonujeme si, píšeme si a navštevujeme sa.

Nám zo západného Slovenska sú vzácne Tatry, Tatrancom teplý juh, Čechom Slovensko a Slovákom Čechy. Chlapci majú spoločné záľuby: autá, električky, traktory, bicyklovanie. Dievčatá rozhovory, módu, kreslenie, hry.

    A celý rok sa tešíme na jedno veľké spoločné stretnutie – na rekondično - integračný pobyt vždy v inej časti našej vlasti. Na niektoré miesta sa vraciame aj viackrát – Dudince, Rajecké Teplice, Kováčov. Na týchto pobytoch navštevujeme múzeá, hrady, zámky, túlame sa po lesoch, lúkach a obdivujeme krásy našej prírody. Súťažíme v športe i vo vedomostiach. Najradšej máme ubytovanie pri vode, hry v bazéne, jazdu na koníkoch, cvičenie na fit loptách, všetky súťaže a oslavy.

    Deti sa podelia so svojimi zážitkami za celý rok, tešia sa, že sa znova všetci zišli. Rodičia si navzájom poradia v otázkach sociálnych, zdravotných aj výchovných. Tí, ktorí majú staršie deti, odovzdávajú svoje skúsenosti mladším, mladší  pomáhajú a povzbudia starších.

    Všade, kde prídeme, nájdeme ústretový personál, ktorý má pochopenie pre nás a naše deti.

    Ľudia si  už zvykajú, že žijú medzi nami aj postihnutí . Naše deti sú veľmi komunikatívne, rady sa rozprávajú s inými ľuďmi, veľmi rýchlo vycítia, ak ich niekto neprijíma a nevnucujú sa. Vo svojich bydliskách navštevujú rôzne DSS (domovy sociálnej starostlivosti). V týchto je rozmanitá náplň činnosti. Tkajú, vyrábajú pohľadnice, darčeky, vystupujú s programom na oslavách v meste alebo iba v DSS pre rodičov. Majú radosť zo všetkého, čo dokážu urobiť. Všetci túžia chodiť do práce tak, ako ich zdraví rovesníci. Zatiaľ všade chýbajú chránené dielne a chránené bývanie.

Chodíme do cudziny, vidíme ako to tam funguje, zatiaľ iba obdivujeme a závidíme.

Chýba nám odvaha začať aj u nás.

 

Viera Bausová