Medzinárodný tábor FEWS 2022 v nórskom Frambu

Medzinárodného tábora FEWS v nórskom Frambu sa zúčastnilo 48 mladých ľudí s Williamsovým syndrómom  z 12 štátov Európy (Belgicko, Česká republika, Francúzsko, Holandsko, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Slovensko, Srbsko, Švédsko, Taliansko, Španielsko).

Prvý deň- nedeľa bol dňom zvítania sa, objatí, nových vzájomných stretnutí a zoznamovania sa,  bol to deň príchodu do Frambu.

Naša slovenská skupina v zložení: Adrián Ceh, Martina Ivanová, Linda Janečková a Michal Makovník so sprievodcami Zoltánom Cehom a Andreou Ivanovou sa stretla v skorých ranných hodinách v Štúrove, odkiaľ nás vodič mikrobusu prepravil na letisko do Budapešti.

Do hlavného mesta Nórska, do Osla, sme leteli dve hodiny. Z letiska do Central Train Station v meste Oslo sme sa prepravili vlakom. Tam na nás už čakala reprezentantka organizátorov tábora Lisen s taxíkmi, ktoré nás odviezli do Frambu - miesta konania tábora. Po vybalení sa a krátkej prechádzke po okolí nasledovala večera, oboznámenie s týždenným programom a privítanie účastníkov. Niektorí prichádzali postupne až do neskorých večerných hodín.

V pondelok po raňajkách nás všetkých privítali Tor, Lisen a Maria, začlenili nás do tímov, určili vedúcich a pridelili jednotlivým tímom farbu. Slovenskej a českej skupine  bola pridelená ružová farba. Našou vedúcou štvordenného dopoludňajšieho programu sa stala Karin. Popoludňajšími aktivitami nás sprevádzal a viedol Karsten. Každý deň (pondelok-štvrtok) po raňajkách a po skončení popoludňajšej siesty sme mali hudobné stretnutie (pohybovo-tanečné a spev piesní) s Mariou.

V pondelok dopoludnia sme sa zoznámili s Karin, navzájom sme sa predstavili, vyrobili sme si spoločný ružový plagát našej skupiny a zahrali sme si kartovú hru UNO. Popoludní nás všetkých čakali vonkajšie pohybové aktivity – podliezanie žrde, prevliekanie kruhu cez telo, hra na spôsob Sochy, nehýbte sa a kvízové otázky zostavené skupinami jednotlivých štátov. Po večeri boli pre všetkých pripravené voľné aktivity (stolný tenis, stolný futbal, biliard, šípky, kolky). Potom nasledovalo predstavenie sa a prezentácia jednotlivých krajín v angličtine.

Utorok bol pre našu skupinu veľmi významný deň. Náš kamarát Miško Makovník oslavoval narodeniny. Všetci mu gratulovali, objímali ho, spievali Happy birthday, bol kráľom dňa. Ako správny kráľ mal počas celého dňa na hlave kráľovskú korunu. Dopoludnia sme mali za úlohu vyrobiť video prezentáciu. Rozhodli sme sa pre motto „ SPOLU ZVLÁDNEME VŠETKO!“ a nacvičili sme pieseň „Macejko“ a krátke divadielko „Tri prasiatka“. Popoludní sme si mohli navliekať korálky a plávať v bazéne. Po večeri sme boli v spoločenskej miestnosti a vyskúšali sme si karaoke show. Naše deti mali veľký úspech. Aďko rapoval, Martinka zaspievala piesne Zuzu z filmu Fontána pre Zuzanu, Linda od skupiny Zenit. Linduška spievala Horehronie od Kristíny a Miško The tide is high od Atomic Kitten. Potom nasledovala show krajín Nemecko, Holandsko, Maďarsko a Srbsko.

V stredu dopoludnia bol pre našu skupinu vyčlenený bazén. Po malej pohybovej hre sme sa v ňom dosýta vyšantili - plávali sme, hrali sme vodné pólo, naháňačky vo vode, vodný aerobic. Popoludní sme sa vybrali na mólo a člnkovali sme sa po jazere. Niektorí odvážlivci sa v ňom aj okúpali, iní sa snažili chytať ryby. Bola tiež možnosť tancovať a spievať piesne pri ohníku, vyskúšať si lezenie na lanovej dráhe a po drevených prekážkach, či hrať žolíka alebo UNO. Večer mali show krajiny Nórsko, Švédsko, Taliansko a Španielsko. Potom nasledovala schôdza ohľadom programu Erasmus+ s inštrukciami na vyplnenie dotazníkov.

Vo štvrtok dopoludnia sme nacvičovali program na našu večernú show a po obede sme vypĺňali tlačivá (dotazníky Erasmus+). Nasledoval voľný program- papierové tvorenie, prechádzka po okolí, hranie kariet, spievanie. Po večeri nás čakala show krajín Francúzsko, Belgicko, Česko a Slovensko. Naša skupina mala veľký úspech. Všetci boli oblečení v krojoch a spoločne, za Aďkovho gitarového doprovodu, zaspievali slovenskú ľudovú pieseň „ Z Východnej dievčatá“. Nasledoval Martinkin prednes básne od Milana Rúfusa „Poďakovanie za lásku“. Všetci zaspievali pieseň od Kristíny „Horehronie“ a Aďko mal ďalší veľký úspech s rapom. Najväčším zážitkom bolo vidieť, ako naše deti roztancovali všetkých v sále piesňami od Kollárovcov „Mariša“ a „Anka, Anka“. Na záver zaspievala Martinka pieseň od skupiny Zenit „Linda“. Naše vystúpenie dôstojne a s veľkým úspechom ukončilo show prezentácie všetkých zúčastnených krajín. Boli sme šťastní aj smutní zároveň.

V piatok po raňajkách nás čakal výlet do hlavného mesta Nórska. Z autobusov sme vystúpili pred operou. Po spoločnej skupinovej fotografii všetkých účastníkov tábora  sme sa prešli v jej okolí. V obchode so suvenírmi sme si na pamiatku kúpili magnetky, cukrovinky a za sprievodu Lisen prešla naša slovenská skupinka ulicami až k moru. Nastúpili sme na loď, previezli sa ňou po nórskom fjorde a išli sme ku kráľovskému palácu. Tam sme si prezreli výmenu stráží a kráľovskými záhradami sme sa presunuli k stanovišťu autobusov. Tie nás viezli naspäť do Frambu, kde všetkých čakala rozlúčková grilovačka a po nej ešte záverečná diskotéka. Napokon všetkým, ktorí sa zapojili do vyplnenia dotazníkov programu Erasmus+, odovzdali pracovníci Frambu certifikáty. Nasledovalo bolestivé lúčenie, posledné fotografie, vzájomné poďakovanie sa za nezabudnuteľné spoločne strávené chvíle, výmena telefónnych čísel a kontaktov. Čakalo nás ešte balenie našich vecí a milých darčekov, ktoré sme dostali od kamarátov na ich show programoch. Budú nám ich navždy pripomínať.

V sobotu od skorého rána postupne prichádzali do Frambu taxíky. Odvážali účastníkov tábora z jednotlivých krajín na letisko. Oslo nás krásne privítalo, prichádzali sme plní očakávania... Opúšťali sme ho smutní, ale plní dojmov a nezabudnuteľných zážitkov. Let bol pokojný, v Budapešti nás podľa dohody čakal vodič mikrobusu a bezpečne nás doviezol do Štúrova. Tam na nás čakali rodinní príslušníci a každého z nás ešte čakala cesta domov.

P.S. Touto cestou ešte raz vyjadrujeme poďakovanie všetkým, ktorí nám akoukoľvek formou pomohli zúčastniť sa tohto tábora.

                                                                                                                              A. Ivanová